מים שקטים בריכות אקולוגיות

בריכה אקולוגית והמשתנים המרכיבים אותה

בריכות נוי אקולוגיות, ובריכות שחייה אקולוגיות, הן אלמנט המשדרג ללא היכר את הגינה הפרטית. לא בכדי, זהו מרכיב מרכזי בכל עיצוב והקמה של גן מים. אין תחליף לתחושת הטבע, הפכפוך והרוגע שהבריכה האקולוגית מביאה איתה אליכם הביתה. 
אז מהי בעצם בריכה אקולוגית? זוהי בריכה שבה צמחי מים ודגי נוי יוצרים איזון אקולוגי –  בשילוב תמיכה של מערכת סינון או ללא מערכת כזאת. בריכה מאוזנת היא בריכה שנשמר בה האיזון הפנימי בין מרכיביה השונים: דגים וצמחים מזינים זה את זה, ולכן גם במרבית המקרים אין צורך להאכיל את הדגים. לצמחי המים תפקיד חשוב בטיהור המים, באמצעות צמחים מחמצנים והצללה על הבריכה.
בריכה אקולוגית היא חסכונית במים ונלחמת באופן ביולוגי ביתושים בעזרת גמבוזיות. מכיוון שהיא מטוהרת באמצעים ביולוגיים, היא גם משתבחת עם השנים –
הן ביופייה והן ברמת האחזקה הנדרשת, ההולכת ופוחתת עם הזמן. עד מהרה תגלו, בריכה אקולוגית היא המרכז החווייתי בגינה שלכם – הכול קורה מסביבה,
ולא רק בתוכה…

העולם הקסום של צמחי המים

לצמחי המים תפקיד חשוב בבריכה אקולוגית. הם עוזרים בתהליך החמצון באמצעות צמחים מחמצנים (כל הצמחים הנמצאים מתחת למים), והם מצלים על המיםומגנים עליהם מקרינת שמש (כמו הנימפיאות). בואו נציץ רגע לעולם הקסום הזה:הנימפיאות הן ממשפחת שושנות המים – צמח פקעת הפורח בעונות האביב והקיץ. יש נימפיאות הפורחות ביום ויש נימפיאות לילה. מדובר בסוגים רביםשל נימפיאות השונים זה מזה בהסתגלותם לעונות הקרות, בצבעים ובצורת הפריחה. זו גם ההזדמנות להכיר את צמחי הגדה: אירוס ענף המאופיין בעליםסרגליים גבוהים ומציג פריחה צהובה יפהפייה באביב, הפונטדרייה מאופיין בעלים בצורת טיפה ופורח בחודשי באביב והקיץ בלבן ובסגול, והגומא פפירוס הגבוה האופייני לבריכות.

מים חיים – יוצרים בית גידול טבעי

בריכה אקולוגית היא בית גידול טבעי לדגים ולבעלי חיים. בבריכה דגי זהב וגדגי רוזי בארב – אלו חיוניים לתפקודה היעיל של המערכת, ותפקידם לנקות את המים מזחלים של בעלי חיים המטילים במים, כמו יתושים. הדגים ניזונים מחומרים אורגניים הנוצרים בבריכה ואינם מקבלים מזון מבחוץ (למעט בריכות דגי קוי גדולים).
הבריכה אקולוגית היא מוקד חיים, המושך לא רק אנשים אלא גם בעלי חיים. עם התבססות בריכה אקולוגית והתפתחות הצמחייה נוצר מיקרו-אקלים, המושך בעלי חיים כמו ציפורים הבאות לשתות ולרחוץ, שפיריות ,שלדגים ועוד. התוצאה היא חוויה מרחיבת לב של טבע חי ונושם בחצר ביתכם.

עוד על בריכות דגים נוי. עוד על הקמת בריכות נוי.

איזון אקולוגי: מחזור החנקן בבריכות

תהליך יצירת איזון אקולוגי דורש סבלנות ומתמשך על פני כמה חודשים עד שנה, בהתאם לתנאי המקום. בתהליך זה תומכת מערכת פילטרים ביולוגיים.
במסננים טבעיים אלה מתפתחות בקטריות אירוביות ואנאירוביות, העוזרות לשמור על איכות המים. כל גורם חיצוני – רעל, עודף מזון או חומר מתועש כלשהו,
עלול לפגוע באיכות המים של הבריכה ולהזיק לצמחים ולדגים.

מים שקטים בריכות אקולוגיות מתכננים ויוצרים פינות קסומות של טבע בליבו של כל גן.

דילוג לתוכן