מים שקטים בריכות אקולוגיות

בריכות שחיה טבעיות

בריכות שחיה טבעיות

בשורה התחתונה: בריכה טבעית בבית היא הדבר הטוב ביותר עבורכם מבחינה בריאותית. (יתרונות מול חסרונות בתחתית הדף)

בריכת שחייה טבעית היא בדיוק מה שהיינו זקוקים לה בתקופה שבה הכימיקלים אופפים אותנו מכל עבר ומגיעים אלינו מהאוויר ומהקרקע מהמזון בקיצור מכל מקום. בריכת שחייה כזאת היא בריכה שבנויה בצורה טבעית ככל האפשר ומשתמשת בשיטות סינון וטיהור אקולוגיים כפי שהן מוכרות בטבע, מבלי להשתמש בחומרי חיטוי כמו כלור ודומיו. בריכה כזאת יכולה להיראות כמו בריכת סלעים טבעית ולא סימטרית עם קרקעית טבעית, או בריכה בנויה כמו בריכת שחייה רגילה, כל עוד יש בה שיטת סינון אקולוגית ללא כימיקלים. כיום ישנם 2 סוגים עיקריים של בריכות טבעיות. בריכות המשתמשות בפילטר טבעי (אזור צמחייה) ובריכות המשתמשות בפילטר ביולוגי טבעי לטיהור המים. בשתי השיטות זיהומים אורגניים מטוהרים באופן טבעי או על ידי הצמחייה או על ידי הפילטר הביולוגי  ללא כימיקלים באמצעות שיטות נפוצות כמו יינון המים.
בשנים האחרונות אנו עדים לעליה דרסטית בקצב ההחלפה של מערכות הסינון המוכלרות הן בגלל נגישות הטכנולוגיה והן בגלל היתרונות הבריאותיים שלהן.

בריכה טבעית בבית פרטי

בריכה טבעית בעזרת סינון מכני

בריכה בעלת נראות של בריכת שחייה רגילה

בריכה טבעית באמצעות צמחים

בריכה במראה ואיכות של מי אגם / מעיין

יתרונות (וחסרונות) בבריכת שחייה טבעית בבית

יתרונות- 

*בריאות- כלור הינו חומר כימי רעיל. הוא פוגע בעור האדם, בעיניים בשער ובכל דבר בו הינו מגיע עמו במגע. השימוש בסינון טבעי הופך את מי הבריכה שלכם למים חיים ובריאים.
*עלויות תפעול נמוכות- בשתי סוגי הבריכות הטבעיות עלויות האחזקה נמוכות משמעותית מעלות אחזקת בריכה מוכלרת
*מבחינה חושית- במים טבעיים ניתן לצלול ללא עיניים שורפות, ניתן לשתות  (למרות שעדיין עדיף שתשתו מי ברז 🙂 וכמובן אין את הריח של הכלור.

חסרונות- 

*תחרות- כיוון שהתחום עודנו צעיר (בישראל) ישנם ספקים אמינים ממש בודדים, אין המון תחרות ולכן מחירי הייבוא (המחיר שאנו רוכשים את המערכות בחו"ל) עדיין גבוהים.  יחד עם זאת אנו רואים ירידה במחיר בשנה האחרונה שמגולמת לצרכן. ולמרות זאת מחיר החלפת מערכת סינון עדיין הינו נגיש לכל. 
*מהירות שיקום- במקרי קיצון בו חל זיהום חריג במים – לדוגמא כשילד עושה קקי, (סליחה על הישירות) ייקח למערכת זמן ארוך יותר לטהר את המים לעומת שימוש בכלור. אם זאת חשוב לציין שגם בבריכה מוכלרת יש לצאת מהמים לזמן של בין שעתיים ל 8 שעות. כך שבסופו של דבר זמן השיקום יהיה פחות או יותר  דומה. חשוב להבהיר שמבחינת המערכת הטבעית אין שום בעיה להתמודד עם כל זיהום אורגני שהוא. 

מהם יתרונותיה של בריכת שחייה אקולוגית (פילטר צמחייה- wetland)

  • אסתטיקה – בריכה שנראית כמו מאגר מים טבעי או אגמון קטן היא באמת בריכה יוצאת דופן שמשווה לחצר שלכם מראה קסום ונפלא של גן מים טבעי ואסתטי.
  • טיהור אקולוגי – ללא כלור וחומרי טיהור וניקוי אחרים המים בריאים יותר לגוף ואינם גורמים לרגישות, אלרגיה ומחלות שונות. המים גם אינם מדיפים את הכלור באוויר, מה שעלול לגרום לרגישות וצריבות בעיניים. בריכה כזאת יוצרת סביבה בריאה ללא חשש ממחלות.
  • יצירת בית גידול טבעי – כשהמים מתוקים וצלולים מגיעים אליהם בעלי חיים לשתות מהם, הצמחייה מסביב צומחת בצורה טבעית לחלוטין ומתפתחת, והפינה הקסומה שלכם בלב העיר או בכל מקום שבו תרצו להקים אותה הופכת לפינת איזון אקולוגי שממשיכה להעניק לעולם. זה בדיוק מה שנקרא מיקרו אקלים שאתם יוצרים בחצר שלכם, כשציפורים ומיני מעופפים נהנים מכך.

כיצד פועלת בריכת שחייה עם מנגנון סינון טבעי?

הבריכה מחולקת לשני חלקים – החלק הגדול והעיקרי והחלק הקטן שמשמש לסינון מים. המים בבריכה הגדולה זורמים דרך משאבה לבריכה הקטנה, עוברים שם סינון בעזרת שורשי צמחים ודגים, ואז מוחזרים לבריכה העיקרית מטוהרים לגמרי. אחת לחודש מנוקה הבריכה בתחזוקה שוטפת שאוספת את כל המשקעים הטבעיים שיש בה והמים נשארים צלולים כל הזמן. שורשי הצמחים הם אלה שיוצרים למעשה פילטר טבעי על ידי המיקרו אורגניזמים שגדלים שם ללא הפרעה. נוספים להם גם פילטרים ביומכניים ומערכת טיהור אצות מיקרוסקופיות UVC.

בריכות שחייה טבעיות מוסיפות להנאה שלכם

כשילדים ומבוגרים נכנסים לבריכת השחייה הטבעית זה נראה מוזר בהתחלה להיכנס לבריכה שאינה בצבע טורקיז ואינה בנויה בצורה המוכרת לנו מבריכות רגילות ומוכלרות. לוקח זמן קצר להתרגל לכך וליהנות מהעובדה שהמים אינם גורמים לכם לתופעות גופניות קשות ורגישות בצלילה ובשחייה. מוכרות לנו תופעות הצריבה בעיניים ובדרכי הנשימה כתוצאה מהכלור הרב שמוסיפים לבריכות שחייה. ההנאה משחייה בבריכה כזאת גדולה הרבה יותר מאשר בריכות שמדיפות את הריחות הלא נעימים של הכלור. הן גם נותנות תחושה הרבה יותר טבעית ונחמדה של טיול וחופשה בטבע במקום אקזוטי, וזה משהו שילדים בוודאי אוהבים.

אילו אפשרויות עומדות לפניכם?

  • בריכה אקולוגית עם אלמנט מוכלר – למי שבכל זאת רוצה הכלרה של המים אפשר לבנות בריכה עם אלמנט מוכלר ומשאבה חלקית, ללא ירוקת וללא צמחייה וללא דגים ובעלי חיים אחרים. הבריכה תחופה בקרמיקה או באבן משום שאין קרקעית טבעית וצמחייה. התחזוקה שלה תתבצע על ידי שאיבת לכלך מהקרקעית והחדרת כימיקלים מוסכמים.
  • בריכת שחייה אקולוגית – בריכה שתהיה אקולוגית לגמרי ותהיה בנויה רק לפי התנאים של החצר שלכם. יש לדעת כי בריכות ייבנו רק לפי התאמתן לסביבה שלכם ובהתאם לעקרונות האקולוגיים שתומכים בכך. בריכה כזאת יכולה להיות גם בריכת נוי או בריכת דגים. אחזקת הבריכה כולל ניקוי ושאיבת של משקעים ולכלוך מהקרקעית ובדיקת הצמחייה ובעלי החיים, ניקוי של אצות וכל אלמנט שמפר את האיזון בה. בעיקרון, הסינון של המים מנקה אותה כבר מההפרשות של הדגים משום שהוא הופך אותן לדשן לצמחים.

לפרטים נוספים והצעת מחיר

דילוג לתוכן