מים שקטים בריכות אקולוגיות

צמחי מים

בתכנון בריכה אקולוגית יפה ומאוזנת יש לשלב סוגי צמחי מים שונים. טעות נפוצה היא להשתמש בנימפיאות בלבד. מעבר לחשיבותם של צמחים מטהרים גם שתילה של מגוון רחב יותר של צמחי מים בעלי עלווה שונה וזמני פריחה שונים יתרום למופע הכללי של הבריכה. 
חשוב לתכנן את הצמחיה בבריכות הנוי  . את כל צמחי הגדה הגבוהים והנמוכים מומלץ לשתול בעומק הקרוב לשפת הבריכה כלומר לא במרכז הבריכה. לצמחים הגבוהים מומלץ עד 20 ס"מ מתחת למים ולצמחים הנמוכים והמשתרעים עד 10 ס"מ מתחת למים . לצורך כך יש לבנות מדרגה בבריכה , או לבנות כיסי שתילה מתאימים.
צמחי הגדה הנמוכים והמשתרעים מתאימים לשתילה במסגרת הבריכה ויתרמו לטשטוש מסגרת הבריכה והתמזגותה בגינה.
לצמחי הגדה והבריכה יש להתייחס כמו לשאר הצמחים בגינה במובן של גיזום עלים יבשים והסרת פרחים שסיימו לפרוח.  כמו כן פיצול צמחי מים בעיקר אלה המשתרעים קל מאד. חלק מצמחי המים בעלי קצב גידול גבוה מאד ויש לשמור עליהם בגודל המתאים לבריכה שלכם. ניתן להסיר את החלקים העודפים של הצמח ולשתול במקום אחר.
מומלץ לדשן את צמחי המים בדשן יעודי בשחרור איטי פעם בשנה באביב לפריחה מיטבית.
אסור להשתמש בדשן לא יעודי לבריכות  ,שיכול להמית דגים או לגרום להתפתחות גבוהה של אצות.

בבריכות של מים שקטים יש דגש על צמחיה ארץ ישראלית במידה ותואם את נתוני הפרויקט..

צמחי גדה גבוהים

  פונטדרייה 
פריחה סגולה או לבנה. צמח האוהב חום ,מתקשה בחורף אך מתחדש באביב. פורח באביב ובקיץ ,גובהו עד 80 -90 ס"מ .  בת קלה(קלה)
פורח בחורף ,פריחה לבנה וגדולה. מעדיף צל או חצי צל ,גובה עד כ-70 ס"מ, בבריכה חשופה לשמש יקמל בקיץ ויתחדש בסתיו.  סוף צר עלים
צמח גדה גבוה עד 2 מטר. שתלטן וזקוק למקום . אינו מתאים לבריכות קטנות.בקיץ מוציא גליל פרי חום . נצרב בחורף ואז יש לגוזמו, מתחדש באביב. מתאים לפילטר ביולוגי weatland  בגלל יכולות הטיהור שלו.  גומא פפירוס-עשב
צמח גדה שגובהו עד כ-4 מטרים. בימי מצריים העתיקה נהגו לעשות ממנו פפירוס . גדל לרוחב וגודל גדול מאד בקצב מהיר. מתרים לבריכות גדולות ויש לדללו ולשמור עליו בגודל הרצוי.
 .

 צמחי גדה נמוכים

   ריכוספורה רחבת עלים
צמח גדה עשבוני הצומח לגובה עד כ-50 ס"מ .פורח קיץ וסתיו בפריחה חומה ועלווה לבנה ירוקה. מומלץ לגזום להתחדשותו בעונת האביב.
 
   סמר (מעוקל) 
גבעולים ספירליים ,נטול פריחה. רגיש לקור ומתחדש באביב,גובהו עד 40 ס"מ.
 
   בקופה
צמח גדה משתרע ,פורח בצבע לילך בהיר ,מתקשה בחורף ומתחדש באביב, גובהו עד 10 ס"מ, קצב הגידול מהיר.
 
   אגמון נטוי
מעין מניפה של חוטים ירוקים .גובהו כ-20 ס"מ רוחבו כ-20
 
   אוננטת הנחלים
עלווה לבנה סגלגלה (צבעייה בולטים יותר בטמפרטורות קרות) גובה כ-25 ס"מ .
 
   חרב אמזונס
צמח גדה הפורח בענף פריחה לבן . מעדיף צל או חצי צל ,גובהו כ-40 ס"מ
 


 צמחי מים עמוקים – נימפאות

הנימפיאות הן משפחה מרהיבה ביופייה ומלאה בסוגים הנבדלים זה מזה בזמן הלבלוב ,זמני הפריחה ,סוג העלים וסוג וגודל הפרחים.בגדול נהוג לחלק את המשפחה לשתי קבוצות עיקריות : נימפיאות ממוצא טרופי (שהן רגישות יותר לקור) ונימפיאות אירופאיות
הנימפיאות נבדלות גם בגודל אליו הן מגיעות (ענקיות וננסיות ) ובמועדי הפריחה שלהן (פורחות יום ופורחות לילה).
הנימפיאות זקוקות לשמש ישירה כדי לפרוח, בבריכות בשמש מלאה זמני הפריחה יהיו מקסימלים ולהפך, ובבריכות בצל מוחלט לא תהיה פריחה כלל.
הנימפיאה אוהבת מים שקטים ואינה מתאימה לשתילה מתחת מפלים או מופעי מים ומזרקות.
זמני הפריחה של הנימפיאות הן מהאביב עד הסתיו. הטרופיות מתחילות עמוק יותר בעונת האביב ומפסיקות לפרוח אל תוך החורף בעוד שאחיותיהן האירופאיות(hardies) ,מתחילות מוקדם יותר ומסיימות מוקדם יותר.
בצמחי המים כלולים גם הלוטוסים שפריחתם מרהיב, אך הם אינם מתאימים לבריכות עקב סגנון הגדילה המהיר והייחורים שהם שולחים ייחורים לכל עבר וגם בבריכות ואגמים יכולים להשתלט על כל השטח. יכול להתאים בבריכותאקולוגיות  גדולות, כשמודעים לצרכי האחזקה התכופים בגיזום צמח זה.